Congrats to our 2016-217 SHS Academic Team for placing 3rd in district

Next meet is for Region Saturday April 8 at UTSA- Good Luck!

The UIL Academic team competed at Southside on Saturday at the District meet.  The following students placed at District:

 Accounting – Coach Samantha Felder

4th Place – Avery Ortiz

Current Issues & Events – Coach Priscilla Mota

4th Place – Osvaldo Herrera

2nd Place Current Issues Team – Osvaldo Herrera, Marco Rivera, Angelika Dayrit

Computer Applications – Coach Jonathan Otto

3rd Place – Melanie Zuniga *Advancing to Region

4th Place – Avery Ortiz

5th Place – Christopher Rodriguez

Computer Science – Coach Jonathan Otto

4th Place – Gilberto Leija

3rd Place Computer Science Team – Gilberto Leija, Michael Trujillo, Avery Ortiz

Editorial Writing – Coach David Kohlmann

3rd Place – Alejandra Pena *Advancing to Region

Feature Writing – Coach David Kohlmann

2nd Place – Alejandra Pena *Advancing to Region

6th Place – Abigail Rodriguez

Headline Writing – Coach David Kohlmann

2nd Place – Alejandra Pena *Advancing to Region

5th Place – Larice Norris

6th Place – Abigail Rodriguez

News Writing – Coach David Kohlmann

2nd Place – Alejandra Pena *Advancing to Region

Informative Speaking – Coach Gilbert Rodriguez

6th Place – Christian Rodriguez

Persuasive Speaking – Coach Gilbert Rodriguez

6th Place – Kailan Pena

Lincoln Douglas Debate – Coach Gilbert Rodriguez

6th Place – Natalie Diaz

Mathematics – Coach Winton Teter

6th Place – Isaac Oviedo

Ready Writing – Coach Donna Martinez

5th Place – Alejandra Pena

Science – Coach Richard Casillas

6th Place – Ruby Salazar *Top Scorer in Chemistry *Advancing to Region

Social Studies – Coach Priscilla Mota

1st Place – Marco Rivera *Advancing to Region

2nd Place – Natalie Diaz *Advancing to Region

1st Place Social Studies Team – Marco Rivera, Natalie Diaz, Angelika Dayrit, Osvaldo Herrera *Advancing to Region

Spelling & Vocabulary – Coach Priscilla Mota

6th Place – Alejandra Pena

When the points are totaled for all academic events, Southside’s entire Academic Team took 3rd place overall at District. All of the students who are advancing to Region will compete on Saturday April 8 at UTSA.

All of our students who competed performed excellent and represented Southside well.  A HUGE thank you to all the coaches and everyone who helped make our District meet a success.  Especially Chef and his students for catering breakfast and lunch for the contest staff and coaches from all the schools.  All the UIL Coordinators and Coaches from the other schools in our district complemented us on our hospitality, facilities and the smoothness of the meet.  ​

Print Friendly, PDF & Email